Szkodliwość palenia – dlaczego nie lubię palaczy.

Palenie papierosów, nałóg, w który popada na szczęście coraz mniej osób. Szacuje się, iż w 2011 r. w Polsce paliło ok. 31% Polaków natomiast w kolejnych latach liczby te spadły odpowiednie do 27% w 2013 r. oraz 24% w 2015 r. Daje to nam spadek o 7 punktów procentowych na przestrzeni 4 lat. Liczby te mogą cieszyć jednak prawie ćwierć społeczeństwa to nadal nałogowi palacze. Nie będę poruszał w tym wpisie kwestii związanych z rzucaniem palenia. Zainteresowanych jednak odsyłam do zaprzyjaźnionego blogu: nicorix cena

Dlaczego mam problem z palaczami?

palacz

Ktoś może mi zarzucić nietolerancję i to, że jestem uprzedzony do osób uzależnionych od nikotyny i właściwie to…tak, jestem właśnie tak nastawiony do nich. Problemem jest ich brak wiedzy na temat tego, co właściwie czynią albo może ignorowanie jej. Podstawą jest oczywiście szkodzenie własnemu zdrowiu. Młodzi palacze z miejsca osłabiają swój układ odpornościowy, co prowadzi do zapadania na różne choroby. Występują u nich również zmiany genetyczne takie jak spowolnienie wzrostu, zmniejszenie się obwodu klatki piersiowej czy problemy z regeneracją ran. W późniejszym etapie palenia palacze są narażeni na choroby takie jak nowotwory, choroby zębów czy układu krążenia. Nie są to oczywiście wszystkie skutki, jednak nie ma sensu się rozwodzić nad tym bardziej. Palenie jest szkodliwe i to bardzo dla samego palacza. Jednak to, co jest najgorsze to brak refleksji uzależnionych od nikotyny na temat tego, iż nie dość, że swoim nałogiem wyniszczają siebie, to jeszcze dodatkowo zatruwają dymem papierosowym osoby postronne w ich otoczeniu. Właściwie to zatruwanie ludzi z otoczenia jest moim największym problemem w stosunku do palaczy. Wdychanie dymu papierosowego jest równie szkodliwe, jak samo palenie. Dlaczego narażacie nas, osoby, które świadomie nie sięgają po tego typu używki ze względu zdrowie na jego wyniszczenie? Dlaczego musimy cierpieć przez wasz brak wiedzy i dążenie do samodestrukcji? Tak być nie może.

 

Mały postulat na końcu.

Drodzy palacze zaprzestańcie palenia. Jest to nałóg zły i bardzo szkodliwy dla was. Najważniejsze jednak jest to, abyście nie truli osób wokół was. Nasze miasta są zalewane trującym smogiem, nie dokładajcie nam, osobom niepalącym, dodatkowych szkodliwych pierwiastków do wdychania. Dbajmy o nasze zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *